1398/12/06
کارآمدترکردن خدمات مالی با بهره‌گیری از فین‌تک‌ها

​فین‌تک یا فناوری مالی به معنای کاربرد نوآورانه فناوری در ارائه خدمات مالی است و در اصل و به شرکت‌هایی اشاره دارد که با کاربرد تکنولوژی تلاش می‌کنند خدمات مالی را کارآمدتر کنند.
فین‌تک یا فناوری‌های مالی معادل Financial technology یا FinTech صنعتی در فضای اقتصادی است و به کمپانی‌هایی اشاره دارد که با کاربرد تکنولوژی تلاش می‌کنند خدمات مالی را کارآمدتر کنند. شرکت‌های فعال در زمینه فناوری‌های مالی عموما استارت‌آپ‌هایی هستند که تلاش می‌کنند خودشان را در سیستم‌های مالی جا بیندازند.
فین تک‌ها در حقیقت نوعی استارت‌آپ هستند. استارت‌آپ‌ها شرکت‌های نوپایی هستند که تلاش می‌کنند با به‌ کارگیری خلاقیت و با استفاده از اندیشه‌ها و ایده‌های جدید برای مشکلات موجود در یک زمینه راه‌حل‌های کارآمد ارائه دهند. همانطور که گفته شد، استارت‌آپ‌ها در تلاش‌اند تا با نوآوری، ایده‌های جدیدی برای پر کردن خلا موجود در یک زمینه ارائه دهند. با وجود اینکه نمی‌توان یک‌زمان دقیق برای اینکه آیا یک فعالیت استارت‌آپ تلقی می‌شود یا خیر تعیین کرد، اما به‌ طورکلی می‌توان گفت عمر استارت‌آپ‌ها چیزی بین ۳ تا ۵ سال است
عنوان نوآوری در خدمات مالی به گستره وسیعی از اپلیکشن‌های فناورانه اطلاق می‌شود که خدمات متنوع مالی با ارزش افزوده را به مشتریان اراِئه می‌کنند. از اینرو فین‌تک اشاره‌ای است به اپلیکیشن‌های جدید، فرایندها، محصولات و مدل‌های کسب‌ و کار جدید در صنعت خدمات مالی دارد.
کاربران فین تک‌ها
کاربران خدمات ارائه‌شده توسط فین‌تک محدود به فرد یا صنعت خاصی نمی‌شوند. هم افراد و هم انواع تجارت‌ها می‌توانند از خدمات ارائه‌ شده توسط این فناوری استفاده نمایند. فین تک‌ها سبب شده‌اند تا امروزه اطلاعات مالی‌ای که پیش‌تر تنها در دسترس برخی افراد و گروه‌های خاص بوده‌اند، در اختیار عموم مردم قرار گیرند. علاوه بر این فین تک‌ها مورداستفاده‌ی بنگاه‌های تجاری کوچکی هستند که اغلب تازه تاسیس‌اند و تلاش دارند تا هزینه‌های خود را پایین نگاه داشته و در عین‌ حال پیشرفت قابل قبولی داشته باشند. البته لازم به ذکر است که کاربران فین تک‌ها ممکن است کسب‌ و کارهای بزرگ نیز باشند. فین‌ تک‌ها حتی می‌توانند در مدل‌های تجارت به تجارت سودمند واقع شوند.
مزایای فین تک‌ها و چالش‌های آن
از مزایای بهره‌گیری از فین تک، تسهیل دسترسی به منابع مالی و استفاده از انواع خدمات مالی، قدرت انتخاب بیشتر و کاهش هزینه‌ها در خدمات مالی است. البته افزایش خدمات و محصولات شخصی‌سازی‌شده در فناوری اطلاعات در فین‌تک ها کمک می‌کند که ارائه‌کنندگان خدمات، اطلاعات بیشتری از مشتریان به دست آورند و از این اطلاعات برای ارائه محصولات بهتر و شخصی‌سازی‌شده استفاده کنند.
یکی از چالش‌های بهره‌گیری از فین تک‌ها خلع قانونی در این بخش است، زیرا شرکت‌های فین‌تک در بسیاری حوزه‌ها خدمات جدیدی با مدل‌های تجاری متفاوتی اراِئه می‌دهند که سرعت پیشرفت و تغییرات باعث می‌شود در برخی حوزه‌ها خلع قانونی به وجود آید یا افراد ندانند چه قوانینی وجود دارد و چه حقوقی دارند


مرجع ایبنا