1398/12/06
​مدیر شعب استان کرمان:
وصول مطالبات معوق را به صورت جدی پیگیری میکنیم

امین ترابی گلسفیدی، با ٢٨سال سابقه فعالیت در بانک صادرات ایران در استان های مختلف، به تازگی به مدیریت شعب استان کرمان منصوب شده است. او که دارای مدرک فوقلیسانس مدیریت بازرگانی است، در گفت وگویی به بیان مهمترین برنامه های خود در استان کرمان میپردازد. جذب مشتریان بیشتر و ارتقای رضایت مشتریان استانی، بهبود وضعیت وصول مطالبات معوق استانی، استفاده از ظرفیت های استانی برای ارتقای رتبه بانک صادرات کرمان و افزایش ارائه خدمات الکترونیک بانکی، از جمله مهمترین برنامه هایی است که ترابی گلسفیدی آنها را جزو اولویتهای برنامهای خود در دوره فعالیت پیشرویش در استان کرمان عنوان میکند.
باتوجه به ظرفیتهای موجود در استان کرمان، مهمترین اولویت های برنامهای شما در این استان برای ارتقای فعالیت های بانک صادرات ایران چیست؟
کرمان استان بسیار پهناوری است و در عین حال یکی از قطبهای صنعتی کشور به شمار میرود.
 در زمینه صنعتی، ظرفیت های بالایی در حوزه خودروسازی در کرمان وجود دارد که برخی از این خودروسازان جزو مشتریان ویژه و قدیمی بانک صادرات ایران محسوب میشوند و در دوره جدید به دنبال آن هستیم تا ضمن حفظ رضایت آنها، ظرفیت همکاری با این بخش های صنعتی و خودرویی را افزایش دهیم. در کنار آن به شناسایی مشتریان و واحدهای تولیدی و صنعتی جدید هم خواهیم پرداخت.
علاوه بر حوزه خودرویی، مذاکراتی هم در گل گهر سیرجان برای افزایش دایره فعالیت بانک صادرات ایران و ارتقای عملکرد تسهیلاتی و اعتباری در حوزه های صنعتی و تولیدی این منطقه داشته ایم که پیگیر این مذاکرات و افزایش دامنه فعالیت ها هستیم. اما یکی دیگر از ظرفیت های بالایی که در کرمان وجود دارد، مربوط به بخش کشاورزی است. یکی از مهمترین محصولات کشاورزی استان پسته است که متاسفانه امسال، سال خوبی برای این محصول نبود.
با این حال ظرفیت های بالایی در این زمینه وجود دارد که می توان با حمایت بانک صادرات ایران ارتقایشان داد.  باتوجه به پتانسیل های موجود در کرمان امیدواریم بتوانیم رتبه این استان را به «ممتاز الف» ارتقا دهیم.

باتوجه به اینکه موضوع مطالبات معوق یکی از چالش های اصلی تمام بانک ها در سراسر کشور است، آیا شما در زمینه مطالبات معوق استانی و وصول این بدهی ها هم برنامه خاصی در دستور کار خود خواهید داشت؟
برنامه ما این است که در ابتدای امر، رسیدگی به پرونده های سنگینتر را در اولویت وصول و تعیین تکلیف بانک قرار دهیم. در این خصوص رویکرد ما تعامل و مذاکره با بدهکاران برای بازگرداندن این منابع به سیستم بانکی است. طی همین مدت زمان اخیر پیگیر پنج مورد از مطالبات بزرگ بانکی استان کرمان بودیم که خوشبختانه تاکنون سه مورد از آنها در شرف انجام کار قرار دارد.
طبق مذاکرات صورت گرفته بنا داریم با استفاده از ابزارهای اعتباری جدید و تسهیلات مجدد، وضعیت این مطالبات را هر چه سریعتر تعیین تکلیف کنیم. این ابزارهای اعتباری و تسهیلات مجدد مختص واحدهایی هستند که در حال حاضر فعال بوده و همچنان در چرخه تولید قرار دارند. به طور کلی ما در حوزه وصول مطالبات معوق کار زیادی برای انجام داریم و به دنبال آن هستیم هرچه سریعتر این بخش را به بهترین نحو ساماندهی کنیم. به همین منظور از کارکنان شعبه خواستهایم دو روز در هفته را برای بحث پیگیری وصول مطالبات در شعبه بمانند تا با همکاری یکدیگر بتوانیم این معوقات را کاهش دهیم.

استان کرمان در زمینه منابع سپرده بانکی چه رتبه و جایگاهی در سطح کشور دارد و آیا در این زمینه برنامه مشخصی برای افزایش سپرده ها دنبال خواهید کرد؟
هماکنون کرمان در حوزه منابع سپرده بانکی رتبه سوم کشوری را دارد، اما همانطور که اشاره کردم، در زمینه مطالبات باید بیشتر کار شود تا براین اساس بتوانیم رتبهمان را بهبود ببخشیم.
علاوه بر طرح های قبلی، پیگیری طرحهای مختلف دیگری از جمله طرح نسیم و همیاران سپهر دانش در استان آغاز شده و ما آن را در دستور کارمان قرار دادیم که اینها به افزایش سپرده ها منتهی خواهند شد. در کنار این برنامه ها، توسعه بخش خدمات الکترونیک هم از دیگر برنامه های ما است که برمبنای آن با ارتقای خدمات نوین بانکی و بهبود سیستمهای الکترونیکی موجود، عملکرد بانک را بهبود بخشیده و رضایت بیشتر مشتریان را کسب کنیم. قطعا همین افزایش رضایت مشتریان به طور مستقیم به بهبود جذب منابع مالی منتهی خواهد شد.
بدون شک اگر بتوانیم در زمینه سود و زیان و در بخش مطالبات موفقتر عمل کنیم، وضعیت صورت های مالی ما بهتر شده و نهایتا سودآوری مجموعه بانک صادرات کرمان افزایش مییابد که این مهم جزو مهمترین برنامه های ماست.