رویدادهای پولی ایران و جهان

اخبار داخلی
مناقشه بانک مرکزی و مجلس درمورد قانون چک
دکتر محسن نوربخش رئیس کل بانک مرکزی در مصاحبهای مطبوعاتی گفت: مجلس شورای اسلاامی در مورد قانون چک در اشتباه است و تصویب طرحی که اکنون در دست مجلس است مشکلات فراوانی را برای جامعه ایجاد می‌کند. وی در ادامه گفت: من برای اینکه مردم را از نگرانی خارج کنم میگویم که هنوز هیچ تصمیم جدیدی در مورد چک گرفته نشده است و قانون قبلی چک لازم الاجرا است. دکتر نوربخش همچنین افزود: اگر آنچه مجلس به عنوان طرح تصویب کرده است، به اجرا درآید ما باید کلیّه چک‌ها را متوقف کنیم، افرادی را که چک دارند، شناسایی کرده و ببینیم که آیا وثیقه دارند یا نه و من از نمایندگان مجلس می‌خواهم این طرح را متوقف کنند. وی در ادامه اظهار داشت: من به کمیسیون قضایی مجلس گفته ام به همان انددازه که چک از لحاظ حقوقی و قضایی قابل بحث است از لحاظ اقتصادی نیز قابل مناقشه است.
رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی همچنین در خصوص راه اندزی بانکهای غیر دولتی گفت: تاکنون درخواستهایی مبنی بر افتتاح بانکهای غیر دولتی واصل شده است که با تأیید شورای پول و اعتبار مجوزهای لازم صادر خواهد شد و اینگونه بانکها فعالیتهای خود را آغاز خواهند گرد.
تسهیلات جدید ارزی بانک مرکزی برای مسافران
افرادی که قصد مسافرت به کشورهای خارجی را دارند میتوانند حداکثر سه بار در سال و هر بار به میزان 2هزار دلار از شعبه‌های ‌ارزی بانکها ارز مورد نیاز خود را خریداری کنند. روابط عمومی بانک مرکزی ایران اعلام کرد: مسافران میتوانند پس از ارائه مدارک موردنیاز و پرداخت معدل ریال ارز مورد نیاز خود را به نرخ توفقی در هر بار سفر اعم از هوایی، دریایی و زمینی از نظام بانکی تأمین کنند. هچنین میزان ارز همراه دارنده گذرنامه حداکثر تا 4نفر برای هر نفر یک هزار دلار تعیین شده است.
سرمایه گذاری 3میلیارد دلاری ژاپن برای توسعه میدان‌های ‌نفتی ایران
روابط عمومی وزارت نفت اعلام کرد: بیانیة مشترک همکاری درزمینه انرژی بین ایرن و ژاپن به امضا رسید. در این بیانبه موضوع هایی از جمله همکاری دو کشور در زمینه انرژی و ثبات بازار، آموزش کارشناسان صنعت نفت و اسیر بخشهای انرژی،‌ارتقای بهره برداری از سوخت گاز طبیعی مایع شده برای مصارف وسایل نقلیه، انتقال فن آوری به منظور بهینه سازی در مصرف گاز طبیعی و نیز همکاری در زمینه توسعه میادین نفتی و اعطای تسهیلات مالی به میزان 3میلیارد دلار طی سه سال آینده مورد توافق دو طرف قرار گرفته است. از جمله مفاد مهم این بیانیه،‌مشارکن شرکتهای ژاپنی در پروژه‌های ‌توسعه نفت و گاز ایران است که برای این منظور شرکت ملی نفت ایران و شرکتهای نفتی ژاپن، مذاکرات خود را در خصوص توسعه بخشی از میدان نفتی آزادگان را آغاز می‌کنند. در این بیانیه آمده است که شرکت مای نفت ایران از مشارکت شرکتهای ژاپنی در توسعه سایر میادین نفت و گاز کشور و همچنین میدان نفتی اهواز و بنگستان و میدان پارس جنوبی استقبال و حمایت کرده است.
عضویت ایران در آکوسوک
ایران برای مدت سه سال به عضویت شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (اوسوک) درآمد. اعضای مجمع عمومی سازمان ملل به اتفاق آراء جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یکی از 18عضو جدید شورای اقتصادی و اجتماعی سارمان کلل(آکوسوک)انتخاب کردند به این ترتیب، ا‌ز گروه کشورهای قاره آسیا ایران، کره جنوبی، پاکستان و نپال برای عضویت دو گروه «اکوسوک» برگزیده شدند و امارات متحده عربی و فیلیپین آرای لازم برایعضویت را نیاوردند. در دور اوّل رأی گیری مجمع عمومی ابتدا پاکستاو کره جنوبی به ترتیب با 25و115رأی و سپس در دور دوم سوم نپال و جمهوری اسلامی ایران به ترتیب با 136و129رأی به عنوان منتخبین این گروه برای عضویت در اکوسوک برگزیده شدند. شورای اقتصادی – اجتماعی سازمان ملل (اکوسوک) 54 عضو دارد که هر سال دوره عضویت یک سوم اعضای آن خاتمه می‌یابد. اکوسوک هز سال یک بار تشکیل جلسه می‌دهد و تعیین سیاستهای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل به عهده این شورا است. جلسات سالانه اکوسوک در ماه ژوئیه سال جاری در نیویورک برگزار شد و سال آینده در ژنو برگزار میشود.
احتمال حذف سپردن وثیقه ملکی برای دریافت وام
در صورت تصویب مجلس شورای اسلامی سپرده وثیقه ملکی به بانکها برای اخذ وام الزامی نیست. کلیات شور اول طرح عدمالزام سپردن وثیقه ملکی به بانکهادر ککمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. هدف از تهیه این طرح که به امضای 25نفر از نمایندگان مجلس رسیده بود، تسهیل در امر سپرده گذاری و اجری اشتغال بیشر در مور تولیدی است. به عقیده صاحبنظران ،‌اگر این طرح به تصویب برسد،‌ بانکها میتوانند به منظور تضمین بازپرداخت اعتبارت خود از وام گیرنده، چک یا سفته دریافت کنند و یا اصل طرح را به رهن بانک درآورند.
برگزاری همایش بین المللی« گذاری ایران »در لندن سرمایه
همایش بین المللی «سرمایه گذاری ایران 2000» با شرکت بیش از 200تن از مقامها و کارشناسان اقتصادی جهان در هتل هیلتون لندن برگزار شد. در این همایش دو روزه که به ابتکار دفتر مطالاعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، در زمینه‌های ‌مختلف سرمایه گذاریهای راهبردی در ایران در بخشهای معدن و فلزات، ارتباطات و خدمات مالی گفت و گو شد. «ریچاردکابورن» معاون وزیر بازرگانی انگلیس در پیامی به این همایش کفت: این نشست فرصت کاملاً مطلوبی را به وجود آورد تا بتوانیم امکانات سرمایه گذاری در ایران را بشناسیم و اولین قدمها را در این راه برداریم. وی در پیام خود افزود: من معتقدم که ایران به طور بالقوّه می‌تواند شریک مهمّی برای بریتانیا باشد و به همین منظور تصمیم دارم تا در سفرم به ایران این امر را مورد تأکید قرار دهم.
جمعیت تولید گرایان ایران و ده طرح اصلاح اقتصادی
جمیت تولیدگرایان ایران در نخستین همایش سراسری خود به طور رسمی ده طرح اصلاحات اقتصادی را برای رفع بیکاری و رکود، ‌ایجاد عدالت اقتصادی، افزایش تولید و محرومیت زدایی ارائه کرد. این جمعیت که متشکل از نمایندگان مجلس ششم تولیدکنندگان و اساتید دانشگاه است طرح دهگانه خود را به شرح زیر اعلام کرد:
القای عطف به ماسبق شدن مابه التفاوت نرخ ارز
یک کاسه سازی عوارض مالیاتهای 54گانه تحمیلی بر صنایع.
معفیت مالیاتی سرمایه گذاری مجدد برای شرکتهای صنعتی کشور
معافیت مالیاتی 20ساله سرمایه گذاری‌های ‌تولیدی در نواحی مرزی،‌کویری و کمتر توسعه یافته کشور.
اخذ مالیات مقطوع 10درصد از سود سهام ارائه شده در بورس.
ممنوعیت دخالت نهادها در امور کارخانه‌ها و تعطیل کارگاههای تولیدی.
ممنوعیت کاربردی زمین کارخانه‌ها مشروط بهجایگزینی واحد تولیدی .
عدالت اقتصادی برای رقابت مساوی کالاهای داخلی با کالاهای وارداتی.
فروش اقساطی کالاهای مصرفی با دوام تولیدی داخل.
اصلاح نظام خریدهای تضمینی محصولات کشاورزی.
اخبار خارجی
عربستان به دنبال سرمایه گذاران نفتی
بازار سرمایهگذاری نفتی هم مثل خود نفت بازار داغی دارد. عربستان سعودی از شرکتهای خارجی برای سرمایهگذاری در بخش انرژی این کشور دعوت کرده است. مقامهای عربستان گفته اند: کشور متبوع آنها تاکنون نهادهایی را به منظور تشویق شرکتهای خارجی به سرمایهگذاری در عربستان صعودی تشکیل داده است. اینهادها وظیفه دارند تا امکان تماس میان بازرگانان سعودی و خارجی را به منظر هدایت سرمایه‌های ‌بخش خصوصی برای راه اندازی طرحهای اقتصادی تأیید شده، ‌از سوی دولت را برقرار کنند. عربستان سعودی اولین صادر کننده نفت خام در جهان در اواخر سال 1998میلادی از شرکتهای خارجی برای سرمایهگذاری در بخش نفت و صنعت گاز این کشور به ویژه در زمینه تولید آن دعوت کرد. شایان ذکر است که این کشور در سال 1981میلادی مواد نفتی این کشور را ملی اعلام کرده بود.
هنگ کنگ آزادترین اقتصاد جهان را دارد
هنگ کنگ برای هفتمین سال پی در پی به عنان آزادترین اقتصاد جهان شناخته شد. به گزارش خبر گزاری شین هوا از سوی بنیاد آمریکایی «هریتیج» و روزنامه «وال استریت ژورنال» اعلام شد. هنگ کنگ در 10زمینه شامل سیاست تجاری، سیاست مالی، سرمایه گذاری خارجی، تأمین مالی و بانکداری، حق مالکیت، قوانین و فعالیت بازار سیاه، امتیاز یک را گرفت و در موارد حقوق و قیمت، بارمالی دولت و دخالت دولت به امتیاز 2 دست یافت. در این فهرست که سالانه منتشر می‌شود، سنگاپور و زلاندنو به ترتیب در رده دوم وسوم آزاد ترین اقتصاد جهان قرار گرفتند.
لیبی درها را به روی سرمایه گذاران خارجی باز گذاشت
مسئولان دولتی لیبی ابراز تمایل کردند که سرمایه گذاران داخلی و خارجی نقش بزرگتری را در اجرای یک طرح 35میلیارد دلاری ظرف پنج سال آینده برای توسعه در آن کشور ایفا کنند. به گزارش خبر گزاری رویتر از طرابلس«مبارک الشامخ» نخست وزیر لیبی و 8وزیر دیگر کابینه این کشور در اولین کنفرانس ویژه سرمایهگذاران خارجی که با شرکت 270 شرکت خارجی برگزارشد،‌برتصمیم لیبی مبنی بر گشورن درها برروی بازار آزاد تأید کردند. به گفته مقامهای دولتی لیبی، این کشور در سالهای اخیر هزاران شرکت دولتی را به طور کامل یا جزئی به بخ ش خصوصی واگذار کرده است. این مقامها همچنین تأکید کردند: دولت برا یجذب سرمایه‌های ‌خارجی در بخش‌های ‌اصلی مانند نفت و گاز، مخابرات، راه و شیلات مقرراتی برای تسهیل ورود آنها به بازار داخلی وضع کرده است.
چین چهار بانک خصوصی تأسیس می‌کند
منابع آگاه گفتند چین قصد دارد چهار بانک خصوصی رادر آستانه ورود به سازمان تجارت جهانی تأسیس کند. روزنامه انگلیسی زبان «چاینادیلی» چاپ پکن به نقل از کاشناسان نوشت: در حالی که چهار بانک دولتی بزرگ چین شامل بانک صنعت و تجارت، بانک سازندگی، بانک چین و بانک کشاورزی با رقیبان بزرگ قدرتمند جهانی روبرو خواهند بود،‌دولت چین سیاستهای تازه ای را به منظور اصلاحات نظام بانکی خود در پیش گرفته است. مطالعات در مورد چهار بانک از ده بانک خصوصی و چین به پایان رسیده است و این بانکها تنها منتظر تصمیم نهایی مسئولان بلند پایه مالی هستند. این چهار بانک شامل بانک «تی لونگ» در شهر«تای جو» واقع در «جه جیانگ» بانک«روی فانگ» در شهر«سن یانگ» واقع در استان «لیائونینگ»،‌بانک«دیوار چین» د ر شهر«شی ان» و بانک مجاری که هنوز نامی برای آن انتخاب نشده است در شهر «جهان بین»واقع در «چیانگ سو» هستند. بنابراین گزارش،‌بانکهای کوچکتر خصوصی نیز از طرف شرکتهای محلی تأسیس خواهند شد. در حال حاضر اغلب بانکهای تجاری چین از جمله بانک «ارتباطات» شانگهای دولتی،‌نیمه دولتی و یا حمایت شده از طرف دولت هستند.
سپردهگذاری در بانکهای سوئیس
به گزارش روزنامه فاینشال تایمز، سپرده‌های ‌شهروندان جمهوریهای آسیای مرکزی در بانکهای سوئیس که در سال 1992میلادی کمتر از یک میلیون دلار آمریکا بود، به 125میلیون دلار در سال 1998 و 530میلیون دلار در پایان سال 1999بالغ شده است. این میزان برابربا یک جهارم کل موجودی مالی در کل جمهوریهای شوروی سابق است. حال آنکه در حال حاضر متوسط درآمدد این کشورها 150دلار است. براساس این پژوهش، در حال حاضر 30درصد از سپرده‌های ‌آشکار خارجی در بانکهای سوئیس متعلق به اروپاییان سات. پس از آن شهروندان کشورهای منطقه کارائیپ با 13درصد، خاورمیانه با 15درصد، آسیا با6درصد، آفریقا‌با 4درصد و اتباع آمریکای شمالی با 3درصد در ردیفهای بعدی این فهرست قرار دارند. فایننشان تایمز میزان موجودی علنی شهروندان برخس از کشورهای غیر عربی در بانکهای سوئیس را در پایان سال 1999 میلادی به ترتیب زیر گزارش کرده است: ایران813میلیون،عراق95میلیون،لیبی536میلیون،‌یوگسلاوی 180میلیون،‌کره شمالی 17میلیون، وو کوبا 7میلیون فرانک سوئیس.
مبنای اصل محاسبه رقمهای یاد شده حسابهای پس انداز موسوم به «معامله امان» است که معمولاً به دلیل در نظر گرفتن حداقل مالیات سرمایه گذاران خارجی به آن علاقه نشان می‌دهد.
گردش سرمایه مافیا در ایتالیا به 133میلیارد دلار می‌رسد
مطبوعات ایتالیا گزارش دادند که از عره 5تاجر و از هر 7کارخانه دار ایتالیایی یک نفر از اعضای فعال «مافیا» است. و گردش سرمایه گروههای مافیایی در ایتالیا سالانه به 133میلیارد دلار می‌سرد. براساس گزارش کنفدراسیون تجارت ایتالیا،‌فعالیت گروههای مافیا 15درصد تولید ناخالص ملی ایتالیا تضمین می‌کند: «سرجیوبیلی» سخنگوی این کنفدراسیون گفت: سازمانهای جنایی در مجموع در حدود هزار میلیارد دلار ثروت دارند که تنها 6تا7 درصد از این میزان مسدود شده و فقط 3درصد از آن ضبط شده است. این سازمان برآورد می‌کند که «مافیا» در حدود 6/16میلیارد دلار در شرکتهای ساختمان و مستغلات، 4/15میلیارد دلار در بازرگانی، 1/4میلیارد دلار در سرمایهگذاری‌های ‌مالی از جمله بازار سهام و 6/2میلیارد دلار دردرمانگاههای خصوصی و مرکز بازنشستگی سرمایه گذاری کرده است. مافیا از راه جعل اسناد و شرکت در بازار سیاه،‌ سالانه حدود 15میلیارد دلار درآمد دارد که این رقم ظرف 10سال گذشتنه بین 25تا 30درصد شرد داشته است. در این گزارش آمده است: فروش مواد مخدر، جنایات سازماندهی شده، و اسلحه از عمده ترین منابع درآمد مافیا محسوب می‌شود.
گروه «بیست» اقتصاد را جهانی می‌کند.
وزیران دارایی شرکت کننده در اجلاس««گروه 20» در مونترال کانادا توافق کردند تا برای جهانی شدن اقتصاد تلاش کنند. توافق وزیران دارایی اقتصاد کشورهای شرکت کننده در اجلاس مونترال حول محورهایی بود که به اعتقاد آنها می‌تواند منجر به ایجاد ثبات مالی بیشتری در جهان شود. به گفته «پاول مارتین» وزیر دارای کانادا و میزبان اجلاس گروه 20 این توافق،‌ شروع اقدامات گسترده تری است که باید به تدریج انجام شود. به اعتقاد وزیر دارایی کانادا، جهانی شدن اقتصاد از طریق کاهش بحرانهای مالی و ایجاد شبکه امنیت اجتماعی برای حمایت از فقرا صورتی انسانیتر خواهد گرفت. گروه 20مرکب از 19کشور جهان و چندین سازمان بین المللی است که در سال 1999 با هدف کمک به یافتن راههایی برای پیشگیری از بحرانهای مالی بین المللی به وجود آمد